Щороку на вулицях місць з’являється все більше електромобілів. Завдяки екологічності та економічності цей вид транспортних засобів називають автомобілями майбутнього.

Історія появи електромобілів

Перший візок на електродвигуні та батареях з’явився ще в середині XIX сторіччя, а перші електромобілі виїхали на європейські дороги вже наприкінці цього ж століття. За своїми параметрами швидкості, розгону, вантажопідйомності вони випереджали бензинові та парові автівки. Але їхнім головним недоліком був досить складний процес заряджання батарей. Він вимагав багато часу та коштів. Тим часом автомобілі, які працювали за допомогою пального, постійно вдосконалювалися й змогли витіснити електротранспорт. Про електромобілі згадали лише в середині минулого сторіччя, коли вартість пального різко зросла, а в мегаполісах загострилася проблема зростання рівня вихлопних газів. У 90-х роках ХХ століття було випущено перші великі партії електротранспорту. А у 2000-х масове виробництво електрокарів дозволило знизити їхню вартість у півтора-два рази. Відтоді електромобілі стали доступнішими пересічному водієві.

Конструктивні особливості електромобілів

Конструктивно електромобілі майже не відрізняються від бензинових або дизельних автівок. Адже конструкцію класичного авто було взято за основу під час створення електрокара. Колеса, підвіска, кермо, педалі — все це так само є в електромобілях. Основна відмінність — замість двигуна внутрішнього згоряння в електрокарі встановлено електричний двигун, а джерелом його живлення слугує батарея.

Переваги електромобілів

 
  • Економічність. Вартість річної зарядки електромобіля майже на 63 % нижча від річної заправки паливного автомобіля.
  • Екологічність. Насамперед мова йде про відсутність викидів вихлопних газів. Нижча вартість обслуговування двигуна й трансмісії, якщо порівнювати с бензиновим аналогом.
  • Низький рівень шуму. Ця перевага особливо актуальна в мегаполісах із великою кількістю транспорту.
  • Краща динаміка. Максимальний крутний момент досягається з перших оборотів.
  • Безпека. Центр ваги автомобіля зміщено вниз, тому електрокари рідше перевертаються і краще поводяться під час різких маневрів.

Недоліки електромобілів

  • Обмежений запас ходу. Зазвичай на одній зарядці електрокари можуть проїхати від 100 до 250 км (залежно від моделі). Виняток — преміальні моделі Tesla та Jaguar.
  • Висока ціна. Вартість електрокарів у півтора-два рази вища, ніж у більшості класичних автомобілів середнього класу.
  • Чутливість до температури повітря. Місткість батареї зменшується під час похолодання (при +5 °С — на 20 %, при –12 °С — на 50 %).
  • Проблеми з мікрокліматом у салоні. Кондиціонер працює від батареї, що зменшує запас заряду приблизно на 20 %. Можна, звичайно ж, встановити автономний обігрівач, але це стане джерелом додаткових витрат.
  • Слабка інфраструктура зарядних пристроїв. В невеликих містах немає точок із зарядними пристроями (або їх дуже мало), тому власникам електрокарів доводиться заряджати свої автомобілі від розетки вдома або в офісі.